Dzsúz: előnyei és kockázatai
Eszter
| 01-08-2024
· Élelmiszer Csoport
2017 májusában az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia kiadta legújabb irányelvi nyilatkozatát a csecsemők, gyermekek és serdülők gyümölcsléfogyasztásával kapcsolatban.
A korábbi ajánlásokkal ellentétben az új nyilatkozat óvatosabb és szigorúbb álláspontot képvisel a gyümölcsléfogyasztás mennyiségét illetően.
Itt a gyümölcslé 100%-ban tiszta gyümölcslevet jelent, a hozzáadott összetevőket tartalmazó italok még kevésbé támogatottak, mivel nem tartalmaznak tápértéket.
Mi van a gyümölcslében
A gyümölcslé, a gyümölcsökből kivont folyadék, amelyből a gyümölcshúst kidobják, elsősorban vízből és szénhidrátokból, például szacharózból, fruktózból, glükózból és szorbitból áll. Az anyatej-helyettesítő tápszerhez képest a gyümölcslé szénhidráttartalma magasabb, körülbelül 1,2-2,1-szerese a tápszerének.
Emellett a gyümölcslevek ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaznak, egyes gyümölcslevek káliumionokban, A-vitaminban és C-vitaminban gazdagok, fehérjetartalmuk azonban minimális, és a gyümölcslevek nem tartalmaznak zsírt vagy koleszterint. Továbbá, hacsak a gyümölcshúst szándékosan nem tartják vissza, a szűrt gyümölcslé minimális rostot tartalmaz.
A gyümölcslé előnyei
A gyümölcslevekben található C-vitamin és flavonoidok csökkenthetik a rák és a szívbetegségek kockázatát, ami hosszú távú egészségügyi előnyökkel jár. Emellett a gyümölcslé folyadékforrásként szolgál, a C-vitamin pedig megkönnyíti a vas felszívódását a kiegészítő élelmiszerekből.
Ezért a gyermekorvosok hagyományosan a gyümölcslevek fogyasztását javasolják a csecsemőknek a kiegészítő élelmiszerek bevezetésekor. A székrekedés enyhítésére az orvosok magas szorbittartalmú gyümölcsleveket, például barack- vagy körtelevet javasolhatnak. A kereskedelemben kapható gyümölcslevek kalciummal és D-vitaminnal is dúsíthatók, így biztosítva az alapvető tápanyagokat.
Hátrányok
Ízletessége miatt a gyerekek gyakran szülői korlátozás nélkül, túlzott mértékben fogyasztják a gyümölcsleveket, abban a közkeletű tévhitben, hogy azok magas tápértékkel bírnak. Az orvostársadalom azonban egyre inkább felismerte a gyümölcsléfogyasztással kapcsolatos számos hátrányt.
A túlzott cukorfogyasztás kalóriatöbblethez és elhízáshoz vezethet. Ezenkívül a gyümölcslevek csökkenthetik a gyermekek étvágyát más élelmiszerek iránt, ami táplálkozási hiányosságokhoz vezethet. A szájban maradt gyümölcslé súlyos fogszuvasodást okozhat. Ezenkívül a gyümölcslében lévő túlzott mennyiségű cukor nem szívódik fel teljesen a vékonybélben, ami hasmenéshez, puffadáshoz vagy hasi fájdalomhoz vezethet, ami nem ritka jelenség a klinikai gyakorlatban.
A gyümölcslé nem egyenértékű az egész gyümölccsel
A bőséges napfénynek kitett gyümölcsök héja gyakran tartalmaz különböző pigmenteket, például karotinoidokat, flavonoidokat, antociánokat stb.
Az alma, a szőlő, az őszibarack, a szilva, az áfonya, az eper stb. héjával együtt fogyasztva biztosítja ezeket az antioxidáns tápanyagokat, amelyek jótékony hatással vannak az emberi egészségre. Az egész gyümölcsökkel ellentétben a gyümölcsléből hiányoznak a héjában található tápanyagokban gazdag összetevők.
A gyümölcspép élelmi rostokban gazdag, elősegíti a teltségérzetet a túlzott kalóriabevitel megelőzése érdekében, és megkönnyíti a rendszeres bélmozgást a székrekedés megelőzése érdekében. Ezenkívül csökkentheti a koleszterinszintet és a jövőbeni vastagbélrák kockázatát. Például egy 240 köbcentis csésze almalé lefejtéséhez körülbelül 3-4 alma levet kell készíteni, ami a gyümölcslé készítése során 12-15 gramm élelmi rost elvesztését eredményezi.
A gyümölcslé potenciális kockázatokat rejt magában
A higiénia biztosítása mellett a friss gyümölcsök levedlése során a kereskedelmi forgalomban kapható gyümölcslevek vásárlásakor óvatosan kell eljárni, hogy biztosítsuk, hogy pasztőrözöttek (ami a nagy többségükben így van). A pasztörizálatlan gyümölcslé Escherichia coli, Salmonella vagy Cryptosporidium kórokozót rejthet, ami súlyos gyermekbetegségekhez vezethet.
Egyes szülők aggódnak amiatt, hogy a citruslevek allergiát okoznak. Azonban a csecsemő gyümölcslé fogyasztása utáni kis piros kiütések a száj körül a savas irritációnak, míg a hasmenés a cukor rossz felszívódásának következménye, egyik sem allergiás reakció. A citrusfélék allergiája csecsemőknél és kisgyermekeknél nem ritka.
Következtetés
A gyümölcsök a napi étrend nélkülözhetetlen részét képezik, és ha lehetséges, ösztönözzük a gyermekeket a teljes gyümölcsök fogyasztására. Ha a tiszta gyümölcslé helyettesíti a gyümölcsfogyasztás egy részét, akkor annak mennyiségét korlátozni kell, mivel a korlátlan fogyasztás káros hatásokhoz vezethet.