MI-generált hírek
Péter
Péter
| 14-04-2025
Tudományos Csoport · Tudományos Csoport
MI-generált hírek
Képzelje el, hogy felvesz egy újságot, belelapoz, és rájön, hogy minden egyes cikket – minden egyes szót – mesterséges intelligencia írt. Olyan, mintha egy sci-fi filmből lépett volna elő, igaz? Nos, ez most valóság Olaszországban! Az Il Foglio, egy népszerű napilap merész kísérletbe kezdett: egy teljes hónapon keresztül olyan kiadásokat jelentet meg, amelyeket teljes egészében mesterséges intelligencia állított elő. És képzelje, az olvasók imádják!
MI-generált hírek

Merész lépés az újságírás jövője felé

Ez a MI-alapú kiadás négy oldalon keresztül körülbelül 22 cikket tartalmaz, amelyek politikától a pénzügyeken át egészen a divatig terjednek. Emellett három véleménycikk is helyet kapott – mindezt teljesen emberi beavatkozás nélkül (na jó, majdnem). Az újság húsz újságírója előre megadott témákat és kívánt stílust közöl az olyan MI-modellekkel, mint például az OpenAI ChatGPT-je. Ezután az MI átkutatja az internetet a releváns információk után, majd teljes értékű cikkeket szerkeszt.
Az eddig megjelent írások között található egy részletes elemzés Giorgia Meloni olasz miniszterelnök beszédeiről, egy vezércikk Donald Trump és Vlagyimir Putyin közötti telefonbeszélgetésről, de még a legújabb divattrendekről szóló cikk is. Úgy tűnik, az MI mindenhez ért egy kicsit!

De miért éppen ez a kísérlet?

Az Il Foglio főszerkesztője, Claudio Cerasa szerint ez az egész kezdeményezés nem arról szól, hogy újságírókat váltsanak le – sokkal inkább arról, hogy felfedezzék, mire képes (és mire nem képes) a mesterséges intelligencia. „Szeretnénk feltérképezni az MI lehetőségeit és korlátait” – magyarázza. A technológiát nem félelemmel, hanem kíváncsisággal közelítik meg, és azt vizsgálják, hogyan egészítheti ki az emberi kreativitást, ahelyett, hogy versenyezne vele.
És itt jön a csavar: az Il Foglio ismert szellemes, bátor, néha provokatív stílusáról. Képes ezt visszaadni egy gép? Úgy tűnik, igen – legalábbis részben. A szerkesztők néha szándékosan benne hagynak néhány MI által ejtett hibát is, hogy bemutassák, a technológia sem tökéletes. „Nem az a célunk, hogy tökéletesnek mutassuk be a mesterséges intelligenciát” – mondja Cerasa. „Sokkal inkább kíváncsiak vagyunk arra, hogyan boldogul a való világban.”

Az olvasók odavannak érte!

Bár volt némi szkepticizmus, ez az MI által szerkesztett kiadás óriási siker lett. Már az első napon 60%-kal nőttek az eladások! Az olvasók körülbelül 90%-a izgalmasnak találja a kísérletet, míg egy kisebb rész (mintegy 10%) aggodalmát fejezte ki, hogy az MI átveheti a teljes irányítást. Volt, aki könyörgött is: „Ne hagyják el az emberi intelligenciát – Önök jobbak!”
De a lényeg: bármennyire is lenyűgöző az MI teljesítménye, az emberi újságírásnak továbbra is van egy olyan különleges szikrája – kreativitás, váratlan összefüggések és mélység –, amit a mesterséges intelligencia még nem tud utánozni.

Nagyobb kép: az MI és az újságírás együtt is létezhet

Ahelyett, hogy kiszorítaná az újságírókat, a mesterséges intelligencia talán épphogy kreatívabbá teheti őket. Ha a rutinfeladatokat átveszi az MI, akkor az újságírók több időt és energiát szentelhetnek a komolyabb, elemzőbb, érzelmi intelligenciát igénylő történeteknek.
És Ön mit gondol? Vajon a mesterséges intelligencia lesz az újságírás jövője, vagy inkább óvatosnak kellene lennünk vele kapcsolatban?