Hány bolygó létezik?
Balázs
Balázs
| 16-04-2025
Csillagászati Csoport · Csillagászati Csoport
Amikor fiatalabbak voltunk, csak a saját Naprendszerünk bolygóit ismertük - a négy kőzetbolygót, a négy gázóriást és egy maroknyi más objektumot, mint a holdak, aszteroidák, üstökösök és a Plútó (amelyet akkoriban még a kilencedik bolygónak tekintettek).
Mindezek csak a mi kis naprendszerünk részei voltak, és amikor felnőttünk, megtudtuk, hogy a mi Napunk csak egy a Tejútrendszer 200-400 milliárd csillagából. A csillagokat bámulva nem tudtunk nem elgondolkodni: vajon hány bolygó kering e csillagok körül? És hány bolygó van az egész világegyetemben?

Hogyan alakulnak ki a csillagok a Tejútrendszerben

Évtizedekkel ezelőtt a Tejútrendszerben található bolygók számáról szóló viták többnyire spekulatívak voltak. Főként a csillagokra összpontosítottunk. A világegyetemünkben lévő csillagok mérete, tömege és színe nagymértékben különbözik egymástól. A mi Napunk csak egy G-típusú csillag, a hét fő csillagtípus egyike. Az alábbi ábrán láthatjuk, hogy Napunk fényessége a többihez képest a halványabb oldalon van. Valójában a legtöbb csillag, amelyet az éjszakai égbolton látunk, az O, B vagy A típusba tartozik, vagy magasan fejlett vörös óriások, amelyek rendkívül fényesek. A Földhöz legközelebbi csillag, a Proxima Centauri azonban egy halvány vörös törpe, amely szabad szemmel nem is látható, hacsak nem használunk közepes méretű távcsövet.

A közös vörös törpe csillagrendszer

Napunk sokkal fényesebb és nagyobb tömegű, mint a világegyetem csillagainak mintegy 95%-a. A vörös törpecsillagok (M-típusú csillagok) tömege a Nap tömegének 8% és 40%-a között van. Valójában a Tejútrendszerben minden negyedik csillagból körülbelül három vörös törpe. Ami még fontosabb, hogy bár Napunk rendszere egycsillagrendszer, nem ez a leggyakoribb felállás az univerzumban. A legtöbb csillag kettős csillagrendszerekben, hármas csillagrendszerekben vagy akár több száz vagy ezer csillagot tartalmazó halmazokban létezik. A mi egycsillagú csillagrendszerünk tehát meglehetősen ritka.

A bolygók számának becslése a Tejútrendszerben

Ahhoz, hogy pontosan megbecsüljük, hány bolygó létezik a Tejútrendszerben, nem szorozhatjuk csak úgy meg a néhány csillag körül talált bolygók számát az univerzumban található összes csillag számával. Ez naiv becslés lenne, különösen bizonyítékok hiányában. Ez az egyszerű becslés azt sugallja, hogy a Tejútrendszerben körülbelül 2-3 billió bolygó lehet (a holdakat nem számítva!).

Hogyan fedezzük fel a bolygókat

Az elmúlt 20 évben különböző módszereket használtunk arra, hogy felfedezzük a bolygók számát a világegyetemünkben, amelyek közül két módszer emelkedik ki: a „csillagmozgás” és a „tranzit módszer”. A csillagobogás-módszer úgy működik, hogy megfigyeljük azt az apró gravitációs „imbolygást”, amelyet egy csillag a bolygók jelenléte miatt tapasztal, ami segít megbecsülni a bolygók számát, tömegét és méretét. A tranzitmódszer ezzel szemben azt figyeli meg, hogy egy csillag előtt elhaladó bolygó hogyan blokkolja annak fényének egy részét, amiből megtudhatjuk, hogy hány bolygó kering a csillag körül.

A Kepler-misszió felfedezései

Amikor a tranzitmódszert használjuk a bolygók észlelésére, a bolygóknak csak egy kis hányadát tudjuk megfigyelni. A NASA Kepler-missziója például, amely 100 000 csillag fényességét figyelte meg a tranzitok észlelésére, csak néhány ezer bolygót talált. Ez azt jelenti, hogy száz csillag körül csak néhány bolygó van? Ez nagyon valószínűtlen lenne. Ha a Kepler a mi Naprendszerünket figyelte volna meg, sokkal több bolygót látott volna, mert annak az esélye, hogy egy bolygó átvonuljon egy csillag előtt, meglehetősen kicsi. Valójában a Kepler csak olyan bolygókat tudott észlelni, amelyek elég nagyok és elég közel voltak a csillagukhoz ahhoz, hogy észrevehető fényesedés keletkezzen.

Kepler meglepő felfedezései

Mára a Kepler több mint 11 000 csillagot fedezett fel, amelyek körül több mint 18 000 potenciális bolygó kering. Ez néhány lenyűgöző dolgot árul el nekünk:
- Az univerzum tele van különböző típusú bolygórendszerekkel, amelyek közül sok nem hasonlít a miénkhez.
- A bolygók mindenféle csillag körül keringenek, beleértve a kettős és hármas csillagrendszereket is.
- A Kepler leginkább olyan bolygókat észlel, amelyek nagyok és közel vannak a csillagukhoz.

Hány bolygó van a Tejútrendszerben?

Becslések szerint legalább 100-200 milliárd bolygó van a Tejútrendszerben, de ez csak egy alsó határ. Ha pontosabban becsülünk, akkor csak a mi univerzumunkban 10 billió bolygóhoz közelebbi számot kapunk! És ebben még nincsenek benne azok a „bolygók”, amelyek nem keringenek egyetlen csillag körül sem - ezek jelentősen megnövelhetik a bolygók számát az univerzumunkban.

Az Univerzum billiónyi bolygója

Ahogy továbbfejlesztjük a bolygók észlelési technikáit, egyre pontosabb számokat kapunk. De egyelőre azt tudjuk, hogy a mi Naprendszerünk bolygóinak száma valószínűleg vagy egy kicsit magasabb, vagy egy kicsit alacsonyabb, mint a Tejútrendszer csillagrendszereinek átlaga. És ne feledjük, a mi univerzumunk csak egy a világegyetem mintegy 200 milliárd galaxisából. Ez azt jelenti, hogy az univerzumban valószínűleg körülbelül 10^25 bolygó található!
Más szóval, a megfigyelhető univerzumunkban 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 bolygó lehet - ez olyan nagy szám, hogy még elképzelni is nehéz. És ez csak a jelenlegi alsó becslés! Tehát, ha legközelebb valaki megkérdezi, hány bolygó van a Tejútrendszerben vagy az univerzumban, csak mosolyogj, és mondd: „Nem tudjuk biztosan, de valószínűleg sok!”.

Előretekintés

Még mindig finomítjuk a bolygók észlelésére szolgáló módszereinket, és csak elképzelni tudjuk, mit hoz a jövő. De egy dolog biztos: Az univerzumunk tele van bolygókkal, és még sok mindent fel kell fedeznünk. A vízzel, oxigénnel és az élet jeleivel rendelkező bolygók keresése folytatódik, és ki tudja? Egy nap talán találunk egy másik Földet odakint.
Hány bolygó létezik?
Lykkers, nem elképesztő belegondolni, hogy hány bolygó lehet odakint a világegyetemben? Mit gondol, Ön szerint találunk máshol is életre utaló jeleket? Ossza meg velem a gondolatait!