Csalóka Növényvilág

· Természet Csoport
Gyakran úgy gondolunk a növényekről, mint passzívan és csendesen létező lényekről, csak ott állnak és lassan nőnek. De a tudomány valami meglepőt fedezett fel: a növények érzékelik környezetüket és válaszolnak az ott történő eseményekre.
Nincsenek szemük, fülük vagy agyuk az állatokhoz hasonlóan, de távol vannak az érzéketlenségtől. Hogy is "éreznek" tehát a növények a világban?
Fényre reagálnak
Az egyik legjelentősebb módon, ahogy a növények megmutatják az érzékelésüket, az a fényre adott reakciójuk. Ezt a folyamatot fototropizmusnak nevezik. Ha egy növényt kirakunk egy ablak mellé, észre fogjuk venni, hogy kezd el hajlani a fény felé. Ennek az az oka, hogy az árnyékos oldalon lévő sejtek hosszabbra növekednek, amivel a növényt a világosság felé terelik.
A növények képesek érzékelni a nappal hosszát is. Ez segít nekik abban, hogy tudják, mikor kell kivirágzani vagy mikor kell levelet hullatni a szezontól függően. Majdnem úgy tűnik, mintha belső naptárral rendelkeznének, amit a fény vezet.
Érzékenyek az érintésre
Valaha érintettél már egy érzékeny növényt, mint például a Mimosa pudica-t? A levelei azonnal összehajlanak, amint megérinted őket. Ez a gyors reakció az egyik legtisztább példa arra, hogy a növények érzékenyek az érintésre.
A mászónövények, mint a borsó vagy a reggeli dicsfolyam is "érezhetik" a közelben lévő támaszokat. Kúszónövényenek száraik csavarodnak és fonódnak azokhoz az objektumokhoz, amikkel érintkeznek - ez is egy formája az érintésre adott érzékenységnek.
Érzékelik a gravitációt
Még a föld alatt is a növények tudják, melyik irány a felfelé és melyik a lefelé. Ez az úgynevezett gravitropizmus reakciójának köszönhető. A gyökerek lefelé nőnek a talajba, míg a szárak felfelé az ég felé. A növények speciális sejteket használnak a gravitáció érzékelésére és a növekedési irányuk ennek megfelelően történik.
Ez a képesség segít nekik abban, hogy megmaradjanak rögzítve és fennmaradjanak, akárhogyan lettek elültetve.
Érzékelik a vizet és a vegyszereket
A növények nem csak a fényre és a gravitációra támaszkodnak, hanem érzékelik a nedvességet és a kémiai jeleket is a talajban. A gyökerek a vízforrások felé nőnek, még akkor is, ha az út bonyolult. Ez segít nekik abban, hogy megtalálják a szükséges hidratációt a túléléshez.
A növények képesek érzékelni a tápanyagokat vagy a káros anyagokat is. Ha a talaj tartalmaz valamilyen toxikus anyagot, akkor néhány növény a menekülés mellett nő vagy lassítja a gyökérnövekedését az önmegvédése érdekében.
Kommunikálnak egymással
Hihetetlenül hangzik, de a növények képesek kommunikálni - főként kémiai jelek útján. Amikor egy növényet rovar támad meg, levegőbe kerülő kemikáliákat bocsát ki, hogy figyelmeztesse a szomszédos növényeket, amelyek aztán felveszik a jelet, és saját védelmi mechanizmusukra készülnek.
Például néhány fa kellemetlen illatét bocsátja ki, amikor a leveleit megrágják. A szomszédos fák érzékelik a jelet, és elkezdik előállítani a keserű vegyületeket az rovarok elijesztésére. Ez olyan, mintha egy csendes riasztási rendszer lenne!
Még a hangra is reagálnak
Az utóbbi tanulmányok arra utalnak, hogy néhány növény képes lehet válaszolni a rezgésekre, ideértve a hangot is. Annak ellenére, hogy nem "hallanak" úgy, mint az állatok, képesek bizonyos frekvenciákat érzékelni. Néhány kísérlet azt mutatta, hogy a növényi gyökerek a folyó víz zúgására nőnek felé, még akkor is, ha nincs ott a nedvesség.
Más kísérletek kimutatták, hogy a növények gyorsabban vagy lassabban nőhetnek attól függően, milyen zene vagy zaj van a környezetükben. Bár a kutatás folyamatban van, azt mutatja, hogy a növények sokkal tudatosabbak, mint ahogyan azt képzeltük.
De vajon érzéseik vannak a növényeknek?
Itt kezdenek megnehezülni a dolgok. Bár a növények világosan reagálnak a környezetükre, a tudósok egyetértenek abban, hogy nem éreznek érzelmeket úgy, mint az állatok vagy az emberek. Nincs idegrendszerük vagy agyuk, így nem tapasztalnak félelmet, boldogságot vagy fájdalmat ahogyan mi értjük.
De képességük érzékelni és válaszolni a világra még mindig figyelemre méltó - és csak azt mutatja, mennyire összetett és intelligens a természet.
Tiszteljük csendes intelligenciájukat
A növények talán nem beszélnek vagy nem mozognak gyorsan, de örökké csendben interakcióban vannak a környezetükkel. A napfény felé nyúlkodástól a veszélyre való figyelmeztetésig, a válaszaik arra emlékeztetnek bennünket, hogy az élet sokféle formában jelenik meg - és mindegyik érdemes megérteni.
Láttál már növényt reagálni a fényre, az érintésre vagy a hangra? Melyik pillanat lepett meg a legjobban? Ossza meg a történetét és együtt fedezzük fel a növényvilág még több titkát!