Szélvédő karbantartás
Fanni
| 17-06-2024
· Autócsapat
Tudva, hogy egy autó több tízezer alkatrészből áll, az idő múlásával és a futásteljesítmény növekedésével a funkcionális alkatrészek (beleértve a kenőanyagokat is) teljesítménye fokozatosan csökken a kopás, az öregedés és a korrózió miatt.
Ez a degradáció fokozatosan sok részre kiterjed.
Ezért rendszeres csere- vagy karbantartási ellenőrzésekre van szükség az autó általános állapotának stabil megőrzése, a jármű biztonságának biztosítása, a problémák korai felismerése és megoldása, a kisebb problémák súlyossá válásának megelőzése, az autó élettartamának meghosszabbítása és a „Javítás helyett karbantartás” vagy akár „soha nem igényel nagyobb javítást” célja az élettartama során.
A szélvédő, mint az autók egyik legfontosabb biztonsági alkatrésze, a tulajdonosok ellenőrzésének fókuszpontja. Ha nem biztos abban, hogy a szélvédője javításra/cserére szorul, íme néhány jelzés, amelyekre figyelnie kell:

1. Csökkentett láthatóság az üvegen keresztül:

A sérült szélvédő veszélyes; csökkenti a láthatóságot vezetés közben, különösen kedvezőtlen időjárási körülmények között, és torzíthatja az útlátást. Ha repedések vannak, a szélvédő mielőbbi cseréje elengedhetetlen.
A csere késleltetése súlyosbítja a repedések hatását. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a szélvédőn lévő karcolásokat sem, mivel ezek idővel súlyosbodhatnak, hasonlóan a láthatóságra. Ha karcolásokat észlel, ajánlatos egy professzionális autóüveg-üzletben orvosolni azokat.

2. „Fehér köd” az üveg szélei körül:

A szélvédő középen jellemzően egy speciális műanyag réteg, az úgynevezett polivinil-butiral (PVB) található. Ütközés esetén hatékonyan tapad a szélvédő apró, éles töredékeihez, hogy megelőzze a másodlagos sérüléseket.
Ezenkívül a PVB membrán szerkezeti integritást biztosít a szélvédőnek, így képes ellenállni a külső tárgyak ütéseinek, megakadályozva az üveg behatolását és az utasok esetleges károsodását. Ha azonban „fehér ködöt” észlel a szélvédő szélei körül, az a PVB-réteg sérülését jelzi, ami miatt az elválik az üvegtől. Ez veszélyezteti a PVB membrán kulcsfontosságú funkcióját, és jelentős kockázatot jelent Önre és utasaira nézve.

3. Üvegből szivárgó víz:

Beszivárog a víz a szélvédő belsejébe? Ha igen, ez azt jelzi, hogy ki kell cserélni a szélvédőt, mivel valószínűleg arra utal, hogy a szélvédőnek a kerethez való ragasztásához használt ragasztó elhasználódott.
Az üvegszivárgás számos problémát okozhat, beleértve az ülés sérülését, a belső kárpitozást és a jármű elektromos rendszerét. Bár az anyagi károk kezelhetők, a szivárgások biztonsági kockázatai felbecsülhetetlenek. Ezért, ha azt észleli, hogy víz szivárog az autójába a szélvédőn keresztül, keressen fel egy professzionális autóüveg szaküzletet a probléma megoldásához.

4. Üveghorpadások:

Az autók szélvédőjének horpadásait a törmelék, például apró kövek és a szélvédőt érő por okozza, ami idővel repedésekhez és gödrökhöz vezet. A gyakori vezetés autópályákon vagy kavicsos utakon a horpadások gyakori oka. A horpadások megnehezítik az út tisztánlátását, ami rendkívül veszélyessé teszi a vezetést.
Napsütéses napokon szórják a napfény visszaverődését, csökkentve a láthatóságot. Viharok idején a horpadások megakadályozzák, hogy az esővíz gyorsan a szélvédőre folyjon, ami torzítja a vezetési kilátást és biztonsági kockázatokat jelent.

5. Hiányzó szélvédő alkatrészek:

Egyes autótulajdonosok megpróbálhatják megjavítani a sérült szélvédő alkatrészeit ragasztószalaggal. De tudod, hogy ez miért nem bölcs választás? Ennek az az oka, hogy az ideiglenes javítások nem biztosítják a szélvédő szerkezeti megtámasztását! A szélvédő az autó kulcsfontosságú biztonsági alkatrésze, szerkezeti támasztékot biztosít az egész váz számára.
Veszélyes helyzetben a szélvédő tartó megakadályozza, hogy a tető ráboruljon az utasokra. Ha azonban véletlenül ragasztószalagot használ a szélvédő javításához, az üvegszerkezet megereszkedését okozhatja, ami ütközés esetén súlyos sérüléseket okozhat.