Az autók jövője
· Autócsapat
2016-ban olyan országok, mint Norvégia, Hollandia, Franciaország és az Egyesült Királyság egymás után javasoltak menetrendeket a hagyományos belső égésű motorral hajtott járművek értékesítésének betiltására.
Olyan vállalatok, mint a Mercedes-Benz, a BMW, a Toyota és a Volkswagen egyidejűleg jelentették be, hogy átállnak az új energiával működő járművekre. Ezért elmondható, hogy az autók jövője az elektromos járművekben rejlik.
A 21. század eleje óta széles körben alkalmazzák a 2. szintű autonóm vezetéstámogató technológiát és a félautonóm vezetési technológiát, amelyek fontos eszközökké váltak az autók minőségének és versenyképességének javításában. A Volvo volt az első, aki sorozatgyártásba hozta az első 3. szintű autonóm vezetési technológiát - a torlódást segítő rendszert.
Emellett az olyan vállalatok, mint az Audi, a Cadillac, a Nissan és a Toyota olyan intelligens és magasabb szintű funkciókkal rendelkező járművek bevezetését tervezik, mint az automatikus kormányzás, a gyorsítás és lassítás, a sávvezetés és az automatikus parkolás. Ezért az autók jövőjének nagymértékben autonómnak kell lennie.
Az autóba épített infotainment rendszerek fejlesztése hosszú múltra tekint vissza. Az elmúlt években az információ, a szórakozás és a biztonság iránti növekvő kereslet miatt az autóba épített infotainment rendszerek fokozatosan átfogó platformmá válnak, amely olyan funkciókat integrál, mint a fedélzeti DVD, a tolatókamera, az intelligens csatlakoztathatóság a vetítési módok, a multimédia, a WIFI, a Bluetooth, az automatikus parkolás stb. révén.
A kis képernyőktől a többképernyős elrendezésekig, a gomboktól az érintőképernyőkig, az egyirányú vételtől az ember-gép interakcióig, az autók jövőjének intelligens pilótafülke elrendezéssel kell rendelkeznie.
Az elmúlt években a gyártók a teljesítmény és a hatékonyság javítására törekedtek az úttartók tömegének csökkentésével, hogy növeljék a teljesítmény/tömeg arányt. Mások az alacsonyabb, szélesebb és hosszabb karosszériaformákra összpontosítanak az aerodinamika, a belső tér és a látvány javítása érdekében.
Az autótervezésben e három szempontot hangsúlyozva széles, alacsony és könnyű karosszériát terveztek a teljesítmény, a kényelem és a hatékonyság fokozása érdekében. A széles forma javítja a belső teret, az alacsonyabb ülésmagasság fokozza az aerodinamikai teljesítményt, a könnyűszerkezetek hangsúlyozása pedig javítja az erőátviteli rendszer teljesítményét és hatékonyságát.
Ezek a fókuszok nem újdonságok, hanem az autótervezés növekedési tendenciáját képviselik. Már a Cadillac ATS sportautó 2015-ös tervezésénél erőteljesen hangsúlyozták a „hosszú, alacsony, könnyű” formatervezési fókuszt.
2017 áprilisában Tony Seba, a Stanford Egyetem közgazdásza közzétett egy jelentést, amelyben azt jósolta, hogy a következő néhány év fordulópont lesz az elektromos járművek számára. A költséggörbe alapján 2025-re minden új jármű elektromos lesz, és minden, ami kerekeken mozog, elektromos lesz, és költségei tizedannyiba kerülnek, mint a mechanikus üzemanyagmotoroké.
A brit The Economist magazin is közölt egy cikket, amely szerint a villamosítás felforgatja az autóipart, és az elektromos hajtásrendszerek, az autonóm vezetési rendszerek és a megosztott szolgáltatások egy „szállítás mint szolgáltatás” modellel fogják felváltani a magántulajdonban lévő járművek többségét.
A rendszerek iteratív frissítésével és a technológia folyamatos fejlődésével az intelligens pilótafülkék és az emberek közötti interakciók egyre gyakoribbá válnak. Egy nap hamarosan Ön is vezethet majd autót, és élvezheti az intelligens pilótafülkék által nyújtott kényelmet és komfortot.