Autóajtó tervezés története
· Autócsapat
Az autóajtók sokak számára az autók alapfelszereltségének tűnnek, különösen a mindennapi személygépjárművekben szokásosan használt csuklós ajtók. Naponta többször kinyitjuk és becsukjuk – hogy is ne lennénk ismerősek?
De az autóipar fejlődésének történetében az autóajtók nem mindig voltak adottak. Az autó 1886-os születésétől kezdve évtizedekbe telt, mire az ajtók alapfelszereltséggé váltak.
Sokféle nem hagyományos ajtó létezik, beleértve a sirályszárnyas ajtókat, az ollós ajtókat, a pillangóajtókat, a tolóajtókat és a hattyúajtókat. Ismerjük meg mindegyiket:
1. Sirályszárnyú ajtók
A legkorábbi szárnyas ajtókialakítás 1952-ben jelent meg, a Mercedes a W194 300 SL versenyautónál. Később, 1954-ben a W198 300 SL utcai autóban sorozatgyártásba került. A sirályszárnyas ajtók zsanérjai a tetőn helyezkednek el, így nyitáskor az egész ajtó súlyát a tetőszerkezet támasztja alá. Ha az ajtó könnyű, akkor kezelhető, de a nehezebb ajtók nagy igénybevételt jelentenek a jármű szerkezetével és vázával szemben.
2. Ollós ajtók
1968-ban Marcello Gandini tervezte az ollós ajtókat az Alfa Romeo Carabo koncepcióautóhoz (amely az Alfa Romeo Tipo 33 Stradale alapján készült). Az ollós ajtó elve egyszerű - egyetlen, felfelé forgó zsanérral rendelkezik, amely összeköti a keretet az ajtóval.
Egy hidraulikus rugó egy második stabil pontot biztosít, és segíti az ajtó nyitását és zárását. Az ollós ajtók azonban biztonsági problémát is felvetnek; ha a jármű felborul, az autóból való kiszállás kihívást jelent, gyakran az üveg betöréséhez. Ez ritka forgatókönyv, tekintve az olyan autók has magasságát, mint a Countach és utódai.
3. Pillangó ajtók
Az első pillangóajtókat az 1967-es Alfa Romeo Tipo 33 Stradale-n láthattuk, amelyet Franco Scaglione tervezett. Ezek az ajtók sokáig főként versenyautókon, különösen a C csoportba tartozó prototípusokon voltak megtalálhatóak.
Később az utcai autókban is megjelentek, kezdve a Toyota Sera modellel. Gordon Murray, a McLaren F1 tervezője a saját Sera által inspirálva építette be ezt a formatervet a szuperautóba. Ezt követően a McLaren együttműködött a Mercedesszel az SLR McLaren gyártásában, amely szintén pillangóajtókkal rendelkezik.
4. Tolóajtók
Sokan a tolóajtókat azonnal a kisteherautókra asszociálják, amelyeket általában középső ajtóikhoz használnak. A kisteherautók és az azokból származó személygépjárművek mellett azonban a tolóajtók a normál személygépkocsikon is megjelennek.
Ilyenek például a Peugeot 1007 tolóajtói és a hátsó tolóajtók, amelyek számos Kei-autón vagy kis méretű autón megtalálhatók Japánban. A vízszintes csúszás mellett néhány ajtó lefelé is csúszik, mint például a Lincoln Mark VIII-on és a BMW Z1 szériaváltozatán.
5. Hattyúajtók
A hattyúajtók hasonlóak a hagyományos csuklós ajtókhoz, de kinyitva kissé felfelé hajlanak. Ez a kialakítás az alacsony hasmagasságú sportautók számára előnyös, mivel kinyitáskor megakadályozza, hogy az ajtók földet érjenek. A "Swan Doors" név a hattyú szárnymozgásához való hasonlóságból származik.
Az első autó, amely ezt a dizájnt alkalmazta, Ian Callum brit autótervező volt. Pályafutása elején a Ford RS200 középmotoros sportautóján dolgozott. Később a TWR tervezési igazgatójaként olyan ikonikus modelleket tervezett, mint az Aston Martin DB7 és a Nissan R390. A Jaguarnál eltöltött ideje alatt bevezette a Swan Doors dizájnt a DB9-hez, amelyet az Aston Martin továbbra is következetesen használt.
Összefoglalva, az autóajtók fejlődése lenyűgöző utazás volt, az alapvető csuklós ajtóktól az innovatív dizájnig, amely stílust és funkcionalitást ad a különböző típusú járművekhez.